Rodzaje opon

Autor: snejkus81 , data publikacji: 14,06,2008

Opony zimowe charakteryzują się bardziej miękką i elastyczną mieszanką gumy od opon letnich. Dodatkowym elementem różniącym w znacznym stopniu ogumienie zimowe od letniego jest wprowadzenie tzw. lamelek (pofalowanych lub zygzakowatych wcięć na bieżniku). Rozszerzanie się lamelek pod wpływem masy samochodu zwiększa przyczepność na śliskich nawierzchniach, a miękka i elastyczna mieszanka, przy bardzo niskich temperaturach i sztywnieniu gumy powoduje, że opona nadal spełnia swoje parametry przy bardzo niesprzyjających warunkach.

Zwracając uwagę na wymianę opon, wybór parametrów, takich jak indeksy prędkości i nośności opony, kontro9lując ciśnienie, robiąc regularne przeglądy zawieszenia, zwiększamy nie tylko przebiegi swoich opon, ale także dbamy tym samym o swoje bezpieczeństwo jak i unikamy niebezpieczeństwa jakie możemy stworzyć innym użytkownikom dróg.

Opony letnie charakteryzują się twardą mieszanką gumy, przeznaczoną do większych obciążeń oraz wysokich temperatur. Nowoczesne opony są wzbogacone krzemionką, która powoduje mniejszą ścieralność opony, a przez to dłuższe przebiegi. W przypadku opon letnich bardzo ważną rzeczą jest dobór odpowiedniego indeksu prędkości i nośności opony, uwarunkowane od masy i mocy pojazdu. Dostosowanie tych parametrów zwiększa jej „żywotność” i prawidłową eksploatację

Częstym przypadkiem nierównego i nieprawidłowego ścierania opon są nieprawidłowości w zawieszeniu pojazdu. By tego uniknąć zalecane jest co 20.000 km złożyć wizytę w stacji diagnostycznej, aby sprawdzić geometrię kół, oraz czy nic złego nie dzieje się z elementami zawieszenia, takimi jak: amortyzatory, końcówki drążków kierowniczych, sworzni i tulei wahacza. Wielokrotnym przypadkiem tzw. „schodowania” lub „ząbkowania” opon są właśnie nieprawidłowości w elementach zawieszenia samochodu.

Biorąc pod uwagę różne mieszanki gumy i jakże różniące się bieżniki między oponami letnimi i zimowymi, bardzo ważna czynnością jest sezonowa wymiana opon. Należy także pamiętać o kontroli ciśnienia powietrza w oponie. Prawidłowe ciśnienie (zalecane przez producenta samochodu) ma duży wpływ na ścieralność bieżnika ogumienia i komfort jazdy. Zbyt wysokie ciśnienie powoduje wytarcie środkowej części bieżnika, zbyt małe ciśnienie jest przyczyną ścierania się zewnętrznych boków bieżnika opony.

Opony całoroczne (przeznaczone zarówno do jazdy w sezonie letnim jak i zimowym) nie dorównują oponom typowo letnim i typowo zimowym. Przy wysokich temperaturach zwiększa się nadmiernie ich elastyczność i ścieralność, natomiast przy bardzo niskich pojawia się zwiększone twardnienie gumy, przez co stają się bardziej „śliskie” od opon zimowych. Coraz więcej producentów odbiega więc od opon takiego rodzaju.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.1/10 (15 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Rodzaje opon, 7.1 out of 10 based on 15 ratings