Zmiękczacze – woda

Autor: Lesiu , data publikacji: 16,02,2009

Woda wodociągowa pompowana do naszych domków, mimo iż uzdatniona przez zakłady wodociągowe, mało kiedy potrafi spełnić nasze oczekiwania. Użytkownicy takiej wody najczęściej użalają się na wydzielający się w formie osadów kamień i na znajdujący się w wodzie chlor oraz chlorowcopochodne. Przykrościom tym zaradzić da się praktykując filtrowanie wody czyli różnego rodzaju filtry wodne.

Zmiękczanie wody, czyli eliminacja twardości tworzącej uciążliwy kamień na armaturze, w czajniku elektrycznym, pralce, zmywarce do naczyń itd., to jeden z najpowszechniej wykonywanych procesów filtracji wody wodociągowej. Zmiękczacze wody, czyli zmiękczające filtry do wody, składają się z butli, właściwego złoża zmiękczającego (na przykład żywica kationitowa lub Crystal-Right), zbiornika na solankę i głowicy sterującej. Woda wodociągowa płynąca przez zamieszczone w butli złoże jonowymienne ulega zmiękczaniu poprzez pozbycie się wapnia, żelaza i innych kationów wywołujących twardość. Złoże filtra zmiękczającego zapchane likwidowanymi kationami (zużycie pojemności wymiennej) regenerowane jest przy użyciu solanki (nasyconym roztworem soli NaCl). Podczas płukania i regeneracji złoża zmiękczacza wszelkie zatrzymane nieczystości kierowane są do kanalizacji. Procesy oczyszczania oraz regeneracji prowadzone są przez zupełnie zautomatyzowaną głowicę sterującą. Mogą one załączać regenerację czasowo lub, jeżeli wyposażone są w przepływomierz, częstotliwość regeneracji może załączana być w zależności od ilości wykorzystywanej wody (tzw. głowice wolumetryczne). Niezależnie od typu głowicy filtra zmiękczającego kierowanie procesem ma miejsce całkiem automatycznie, zaś użytkownik zobowiązany jest tylko do systematycznego dosypywania soli tabletkowanej do zbiornika z solanką.

Na naszym rynku możliwe są do kupna zmiękczacze kompaktowe i zmiękczacze dwukadłubowe. Zmiękczacze kompaktowe to zmiękczacze, w których butla i zbiornik solanki posiadają wspólną obudowę. Ich wydajność jest jednakże niewielka, dlatego wykorzystywane są najwyżej do uzdatniania wody na potrzeby maksymalnie do 5 osób. W przypadku większych wydajności stosowane są zmiękczacze dwukadłubowe. By uzyskać jak najwyższą skuteczność i ekonomikę eksploatacji zmiękczacza należy wykonać badanie wody w celu określenia jej twardości. Instalując zmiękczacze wody pamiętać należy o poprzedzeniu ich filtrami mechanicznymi (Cintropur, Big Blue lub inne) 5÷50 mikronów.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 6.8/10 (9 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Zmiękczacze - woda, 6.8 out of 10 based on 9 ratings